Řetěz je tak silný jako jeho nejslabší článek

Všechny články řetězu musí být silné a stabilní. Pouze v takovém případě bude řetěz pevný a funkční.
Podobně jako články řetězu jsou mikronutrienty společně propojené v metabolismu lidského těla. Navzájem se doplňují a podporují. Potřeby našeho těla jsou naplněné pouze v případě, že mu dodáváme širokou škálu mikronutrientů, např. formou dietetických potravin pro zvláštní lékařské účely.

Mezi mikronutrienty patří:

 • Vitamíny
  jsou přírodní, životně důležité látky, které nejsou produkovány tělem a musí být proto tělu pravidelně dodávány. Vitamíny hrají důležitou roli v metabolismu, jako antioxidanty chrání naše tělo před volnými radikály. Jsou nezbytné mimo jiné pro správné fungování imunitního a nervového systému a důležité jsou v mnoha dalších ohledech.
 • Minerály
  jako např. vápník a hořčík jsou zodpovědné za funkčnost buněk. Jsou základními stavebními kameny kostí a zubů a plní důležitou úlohu v našem nervovém systému a metabolismu.
 • Stopové prvky
  potřebujeme v relativně malých množstvích. Jsou součástí důležitých hormonů a enzymů a jsou nepostradatelné pro rozvoj, růst a fungování lidského těla.
 • Fytonutrienty
  např. karotenoidy, fytoestrogeny nebo flavonoidy se nacházejí v ovoci a zelenině. V těle plní více funkcí, mají také pozitivní vliv na imunitní a kardiovaskulární systém.
 • Esenciální mastné kyseliny
  jako jsou omega-3 mastné kyseliny chránící srdce a cévy. Je velmi důležité zvolit k užívání správný typ a kombinaci mastných kyselin.
 • Aminokyseliny
  jsou stavební součástí proteinů (bílkovin) a stejně jako vitamíny musí být tělu dodávány. Aminokyseliny jsou nepostradatelné pro metabolismus.
 • Probiotika a prebiotika
  Probiotika (kultury specifických živých bakterií) a prebiotika (např. inulin a nestravitelné karbohydráty) mají pozitivní vliv na střevní sliznici a imunitní systém. Probiotika regulují hladinu střevní mikroflóry, potlačují škodlivé bakterie a podporují vstřebávání mikronutrientů. Prebiotika podporují růst užitečných bakterií ve střevech a pozitivně tak ovlivňují střevní sliznici a imunitní systém.